انتخاب مجله مناسب برای چاپ مقاله

رفرنس نویسی و انواع آن
August 29, 2016
نگارش مقاله
October 5, 2016

انتخاب مجله مناسب برای چاپ مقاله

وقتی تصمیم به نوشتن یک مقاله میگیرید این سوال برای شما پیش می‌آید که مقاله‌ام را برای چاپ در کدام مجله ارسال کنم؟در این مقاله سعی می‌کنیم معیارهای انتخاب مجله مناسب را توضیح دهیم.

-محتوا و بررسی Scope مجله :

قبل از ارسال مقاله به مجله، باید مطمئن شوید که آیا بین اهداف کلی مجله و محتوای مقاله تناسب وجود دارد یا خیر.برای تشخیص این مورد دو راه وجود دارد.

۱- بررسی محتوای مقاله های چاپ شده در شماره های قبلی مجله.

۲- رجوع به قسمت about us در سایت مجله یا شماره چاپ شده. در این قسمت مشخص می شود که هر مجله چه عناوین و موضوعاتی را برای چاپ می پذیرد.

محتواي مجلات: تخصصي و عمومي
مجلات تخصصي در برابر مجلاتي قرار مي‌گيرند كه به لحاظ محتوايي در محدوده علوم زيست  پزشكي حوزه خاصي را دربرنگرفته، تحت عنوان مجلات عمومي يا جنرال به آنها اشاره مي‌گردد. بعضي مجلات عمومي از اعتبار و پرستيژ زيادي برخوردار هستند و چاپ مقاله در آنها افتخار بزرگي محسوب مي‌شود.

مجلاتي همچون Nature و  Science گرچه گستره وسيعتري از پزشكي را در بر مي‌گيرند اما متضمن مقالات زيادي نيز در حوزه علوم پزشكي هستند. چاپ مقاله در اين مجلات دشوار است.

باید توجه داشت كه در حوزه مجلات عمومي، مجلاتي بويژه در سطح منطقه‌اي وجود دارند  كه بعضي اوقات، چاپ مقاله در آنها ساده‌تر از چاپ مقاله در يك مجله تخصصي خواهد بود.

مقالاتي كه مشكلات بهداشتي مشترك ميان كشورهاي منطقه را مورد بحث قرار داده‌اند، براي  مجله‌هاي عمومي همچون Eastern Mediterranean Health Journal و بولتن WHO مناسب هستند. هر دو مجله در مدلاين اندكس مي شوند.

پژوهشگران مجرب با مجلات معتبر درحوزه تخصصي خود آشنا هستند. براي مروري كلي بر فهرست مجله هاي موجود در مدلاين در حوزه تخصصي خود مي توانيد به آ‌درس اينترنتي ذيل مراجعه كنيد:

fttp://nlmpubs.nlm.nih.gov/online/lsiweb.pdf

در اين آدرس مجله‌ها هم به صورت تخصصي و هم به صورت كشوري دسته‌بندي شده‌اند.

-تناسب Indexing و اعتبار علمی مجله با مقاله

این نکته بسیار مهم است که نویسنده با ارزیابی منصفانه مقاله خود، مجله را متناسب با سطح و کیفیت کارش انتخاب کرده و از ارسال مقالاتی که ارزش علمی و یا متدولوژی چندانی ندارند برای مجلات معتبر و دارای ایندکس های بالا خودداری کند.

-ترتیب انتشار مجله

مجلات مختلف به یکی از صورت های فصلنامه، ماهنامه، هفته نامه و … به چاپ می رسند. هرچه فاصله زمانی چاپ دو شماره متوالی در یک مجله کمتر باشد، طبیعی است که زمان داوری مقالات کمتر و سرعت بررسی آن بالاتر است. البته بایستی به تعداد مقاله های چاپ شده در هر شماره نیز توجه نمود. به عنوان مثال هفته نامه ای که در هر شماره ۳ یا ۴مقاله چاپ می کند با ماهنامه ای که در هر شماره ۱۲ مقاله چاپ می کند تفاوت چندانی نخواهد داشت.

-کشور محل انتشار مقاله

توجه به کشور انتشار مقاله از نظر زبان ادبی غالب مجله اهمیت دارد. به این معنا که از نظر نکات نگارشی باید مقاله به صورت انگلیسی British یا American تنظیم کرد. همچنین با توجه به شرایط بومی هر کشور، اگر موضوع مقاله به مشکلات موجود در آن کشور مرتبط باشد و به بهبود آن کمک کند (خصوصاً در زمینه پزشکی)، احتمال پذیرش مقاله بالا می رود.

-جغرافياي مجلات: بين المللي، منطقه‌ای و ملی

مجلات بين‌المللي، منطقه‌اي و ملي براساس نمايه‌ شدن در اندكس‌هاي معتبر و طيف نويسندگان و خوانندگان تعيين مي‌گردند.

مجلات بين‌المللی
خوانندگان و نويسندگان در مجلات بين‌المللي از كشورهاي مختلف تشكيل مي‌گردد و در نمايه‌هاي معتبر و بانكهاي اطلاعاتي مهم همچون ايندكس مديكوس اندكس مي‌شوند. بيشتر اين مجلات، حوزه‌هاي تخصصي را در بر مي‌گيرند.

مجلات منطقه‌ای
معيارهاي منطقه‌اي بودن در سه عرصه نويسندگان مقالات، خوانندگان مجله، گروه سردبيري و مرورگران قابل تحليل است. متاسفانه در مجلات ايراني كمتر شاهد انتشار مقاله‌اي از پژوهشگران غيرايراني هستيم؛ مجموعه‌اي از علل عامل پيدايش چنين شرايطي مي‌باشد كه از آن ميان مي‌توان به محدوديت زبان فارسي (به عنوان زبان ۸۰ درصد مجلات ايراني) در منطقه و جهان و عدم نمايه شدن مجلات ايراني در اندكسهاي معتبر اشاره كرد.

لازم به ذكر است كه يك مقاله خوب مي‌تواند شروعي موفق براي يك ارتباط طولاني با يك مجله منطقه‌اي يا بين‌المللي باشد.

شرايط خاص منطقه خاورميانه و حوزه مديترانه شرقي باعث نوعي همگرايي منطقه‌اي ميان مجلات شده است. در اين راستا طي دومين كنفرانس سردبيران مجلات پزشكي حوزه مديترانه شرقي در سال ۲۰۰۴ در رياض توافق شد انجمني با عنوان انجمن سردبيران مجلات پزشكي حوزه مديترانه شرقي(EMAME)  ايجاد گردد. بهبود كيفي مجلات، ارتقاي سطح آگاهي سردبيران، تقويت اندكسهاي منطقه‌اي و پشتيباني از مجلات منطقه جهت نمايه شدن در اندكسهاي بين‌المللي مي‌تواند از مهمترين اهداف اين انجمن تلقي گردد.

مجله‌هاي ايرانی  
مجلات دركشور ما و بسياري ديگر از كشورهاي درحال توسعه، نخستين مراحل رشد و بالندگي را مي‌گذرانند. اندكس شدن مجله Archives of Iranian Medicine توسط ايندكس مديكوس در ابتداي سال ۲۰۰۶ تحولي اميدواركننده در مسير بهبود كيفي مجلات كشورمان بود.

مجله‌هاي ايرانی: جايگاه بين‌المللي
روند نمايه شدن مجله‌هاي ايراني در اندكس‌هاي معتبر، با شتابي كندتر از مقالات پژوهشگران كشورمان حركت كرده است . اين معضل گريبانگير اكثر كشورهاي در حال توسعه مي‌باشد اما وضعيت مجلات ايراني در مقايسه با كشورهاي مشابه همچون مصر، پاكستان، تركيه و عربستان ضعيفتر بوده است. توفيق مجلات ايراني در صورت پذيرش در نمايه‌هاي معتبر بين‌المللي مي‌تواند سهم و جايگاه ايران را در توليد علم بنحو چشمگيري افزايش دهد.

يكي از راههاي ممكن براي تقويت مجلات داخلي براي نمايه شدن در اندكسهاي بين‌المللي، عضويت در نمايه‌هاي متوسط همچون ايندكس مديكوس مديترانه شرقي (IMEMR)، UK Extramed يا Index Copernicus است.

از سوي ديگر بانكهاي اطلاعاتي مقالات ايراني مانند Iranmedex (بصورت چكيده يا متن كامل) مراحل نخست تكامل خود را مي‌گذرانند. اين بانكهاي اطلاعاتي در افزايش ميزان ارجاع به مقالات ايراني در سطح كشوري و اجتناب از دوباره‌كاري در تحقيقات نقش مهمي را بر عهده دارند.

مجلات ايراني در راه ارتقاي جايگاه بين‌المللي خود طي سالهاي آينده بايد گام به گام به اشكالات و مشكلات متعددي فائق آيند.

نکاتی که باید به آنها توجه داشته باشید:

-به عامل تاثير (IF) مجلات و رتبه‌بندي و كلاس آنها دقت كنيد.

-دقت کنید  مجلاتي كه به تازگي منتشر شده اند هنوز به خوبی شناخته شده نيستند؛ و ميزان پذيرش بالاتري دارند. سعی کنید آنهايی را انتخاب كنيد كه از همان ابتدا در نمايه‌هاي معتبر اندكس مي‌شوند.

– بخش مراجع مقاله خود را بازبيني كنيد.مجلات داراي ارجاع در مقاله شما، يك انتخاب خوب براي ارسال مقاله به آنهاست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *